להשקיע בעסק חברתי – ולהרוויח

מה הקשר בין העצמת ילדים במדינות אפריקה – לסטרט אפ מצליח? לפני שני עשורים לא היינו מצליחים לראות את הקשר. העצמת ילדים במדינות אפריקה היא פילנתרופיה במלוא מובן המילה, וסטרט אפים הם חברות שמטרתן ליצור מוצרים שיניבו רווחים למשקיעים בו. ואז הגיעו השקעות אימפקט. השקעות אלה מחברות את שני התחומים הכביכול לא קשורים: פעילות פילנתרופית והצלחה עסקית. האם אפשר ליצור השפעה אמיתית על תהליכים ונושאים חברתיים מבלי להתפשר על רווחיות?
טכנולוגיה בשירות החברה
השקעות אימפקט הן למעשה מיזמים שנוצרו לטובת החברה במגוון תחומים: בריאות, אגרוטק, חינוך, אנרגיה, תעסוקה ועוד. נקודת המבט על מיזמים כאלה היא שונה. בגישה של פילנתרופיה שבה עמותה מנהלת תחום מסוים ומגייסת תרומות, אין חשיבות לשורת הרווח של אותו פרויקט. התרומות משמשות לתחזוק הפעילות מסוגים שונים. כאשר מדובר בהשקעות מסוג אימפקט, הכוונה הראשונית היא להשקיע בתחום כלשהו לתועלת החברה ולייצר שינוי אמיתי והשפעה חברתית. לצורך זה, המיזמים שמממנות קרנות אימפקט מנוהלים ממש כפי שחברת סטרט אפ מתנהלת. החדשנות, המקצועיות והיצירתיות של עולם ההייטק והסטרט אפים משרתת הלכה למעשה את המיזם ומאפשרת לו לצמוח ולהיות רווחי – לטובת הכלל.
איפה אפשר להשקיע?
נשאלת השאלה, אם פילנתרופיה לובשת צורה חדשה בדמות של השקעות אימפקט, באילו תחומים כדאי וניתן להשקיע? בישראל הקטנה, התחומים בהם אנו נדרשים לשיפורים, רעיונות ושינוי חשיבה הם רבים ומגוונים. קחו למשל את תחום האגרוטק. עד לשנים האחרונות מדובר היה בתעשייה שלא היה לה חיבור לעולם ההייטק. עם השנים, עולם החקלאות אימץ עוד ועוד כלים טכנולוגיים לייעול העבודה ולהגברת התפוקה וכיום יש מגוון רחב של חברות אגרוטק שממציאות מיזמים פורצי דרך. השקעת אימפקט בתחום האגרוטק יכולה להיות במיזם שבוחן את הרכב האוכל הניתן לתרנגולות ומפתח טכנולוגיות מתקדמות להתאמה ולניטור של מזון התרנגולות. במידה והמיזם הזה מצליח, הוא לא מחולל שינוי רק בארץ, אלא בהחלט מסוגל לייצר השפעה גם ברחבי העולם. האכלה יעילה ומוצלחת של תרנגולות מובילה לחיסכון במשאבים ומאפשרת לשפר את איכות התוצרת החקלאית. תוצאה זו מתורגמת לסכומי כסף רבים ולהשפעה שיש לגילוי או לפיתוח על העולם כולו, ולא רק על העולם החקלאי.
דוגמה נוספת של השקעות אימפקט היא פיתוח סוגים שונים של בדיקות גנטיות לתזונה. בשיטה זו, ניתן לקבוע בהתאם לרצף הגנטי של אדם מסוים, איזה מזון מיטיב איתו ואיזה מזון לא. המשמעות היא, שאנשים אשר ישתמשו בפיתוח זה כדי לרדת במשקל ולאכול בצורה מותאמת ובריאה יותר, אכן יורידו במשקל ואולי אף יפסיקו לסבול מבעיות בריאותיות הקשורות להשמנה. בכך קיימת השפעה ממשית על חייהם של אנשים רבים, שעושים שימנוש בפיתוח הזה על מנת לחיות חיים בריאים יותר – וארוכים יותר. פיתוחים כאלה תורמים מאוד לפרטים בחברה אך במבט על – משפיעים על העולם כולו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s