חישוב השכר בארגון

כאשר אנחנו מדברים על חשבות שכר, חשוב להבין שיש לתחום הזה עוד כמה וכמה היבטים. חשב השכר אמון כמובן על חישוב שעות העבודה שלנו והתנאים הספציפיים של כל עובד ועובדת, תוך הקפדה על חוקי התעסוקה ודיוק בחישוב. לעתים ישנם מקרים בהם בעקבות עבודת מחלקת חשבות שכר מתגלה כי יש הפרה של תנאי העסקה של עובד. במקרים כאלה המעסיק פונה אל בודק שכר מוסמך כדי לבדוק את הנושא וכמובן לתקן אותו במהירות.

חישוב מדויק של השכר

על מנת להגיש לכל עובד ועובדת תלוש משכורת, יש צורך במחלקת חשבות שכר. חשבי השכר בחברה עורכים את תלושי השכר של העובדים, תוך התחשבות במיסוי ובדיני העבודה. חישוב המשכורת היא דבר חשוב, משום שאיננו מעוניינים שיפלו טעויות בתלוש השכר של העובד ויותר חשוב מכך – שיתגלה שהמעסיק הפר את אחד (או כמה) מחוקי התעסוקה. בחברות גדולות, על פי רוב חשבות השכר תהייה חלק מהחברה ותפעל בתוכה ואילו במקומות עבודה קטנים יותר או עם מספר לא רב של עובדים ניתן לקבל שירות חשבות שכר במיקור חוץ. לא משנה מה הצורה בה פועלת מחלקת החשבות, העיקר שמאיישים אותה חשבי שכר שיודעים את עבודתם ומדייקים בה. במידה ומתגלה פגיעה בתנאי ההעסקה של אחד העובדים, תידרש בדיקה על ידי בודק שכר מוסמך.

כשדרושה בדיקת שכר

על פי חוק להגברת האכיפה של זכויות עובדים, המעסיק אשר מפר חוקי עבודה עלול להיות חשוף לתשלום קנס או התרעה מנהלית. במידה ונפתח תיק חקירה כנגד מעסיק על הפרת זכויות העובדים, הוא יכול לעשות שימוש בשירותיו של בודק שכר מוסמך כדי לבחון האם ההפרות שהתגלו תוקנו והופסקו. האישור למעשה מהווה הצהרה כי לא יתקיימו הפרות חוקי עבודה בהמשך וכי ההפרות שבוצעו כלפי עובד או עובדים יופסקו. הבדיקה לא נעשית על ידי מחלקת חשבות שכר, אלא על ידי בודק שכר מוסמך. בודק שכר זה הוא איש מקצוע אשר מחזיק בתעודה ייעודית של משרד העבודה והוא רשאי לערוך את הבדיקה ולהציג את ממצאיה.

החשיבות של הבדיקה

עבודתו של בודק שכר מוסמך היא חשובה ביותר. מטרתה היא לא להגן על המעסיק מפני תביעה, אלא לבדוק בצורה מעמיקה האם נעשו הפרות כלשהן בתום לב כלפי העובדים. נקודת ההנחה היא שמעסיקים רבים עוברים על כללי ההעסקה מבלי שהתכוונו לכך, חשבות שכר של הארגון מפיק תלושי שכר הכוללים הפרות אלו. בודק שכר מוסמך יכול להבטיח בעצם בדיקתו שההפרות, אם קיימות לא יחזרו. בצורה זו גם המעסיק יכול להבין היכן שגה ולחדד או לתקן את נהלי העבודה ואופן חישוב השכר. אף מעסיק לא מעוניין להגיע לבית המשפט כדי להתעמת עם עובדים על תנאי העסקתם. העובדים מצידם זכאים לכל התנאים הקבועים בחוק, גם אם אינם מודעים לכך שהם זכאים להם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s