מה חשוב לדעת על צוואה משותפת?

סוגיות של ירושות וצוואות מצריכות מחשבה רבה, כמו גם התמודדות מקצועית. מהי צוואה הדדית? מה קובע החוק לגביה? ומה המשמעות שלה מבחינת הרכוש המשותף? עו"ד צוואות רן רייכמן מסביר על הדברים החשובים אותם יש לדעת לגבי צוואות הדדיות.

מהן צוואות משותפות?

באוגוסט שנת 2005 נוסף סעיף לחוק הירושה, אשר מטרתו להסדיר את הנושא של צוואה הדדית. צוואה הדדית (המכונה גם "צוואה משותפת") נערכת במידה ובני הזוג רוצים להוריש את הנכסים שלהם זה לזו ולהפך, ומעוניינים להעביר רק לאחר מכן את הרכוש לילדיהם או ליורשים אחרים.
צוואה הדדית קובעת כי הנכסים של בן הזוג הראשון אשר ילך לעולמו, יעברו מיידית אל בן הזוג השני. בנוסף, קובעת הצוואה כיצד מחולק העיזבון כאשר בן הזוג הנותר ילך גם הוא לעולמו. עו"ד צוואות רן רייכמן מסביר כי צוואות הדדיות יכולות להיערך כצוואה אחת המשותפת לשני בני הזוג, או בשתי צוואות נפרדות. צוואה משותפת מעניקה למעשה וודאות לבני הזוג כי בן הזוג הנותר ירש את כל הרכוש שלו. כאשר מדובר בצוואה משותפת, כל צד חייב לדעת שהיא תקוים באופן מלא. לכן, ביטולה של צוואה הדדית או הכנסה של שינויים בצוואה מסוג זה לאחר שאחד מבני הזוג אינו בין החיים, נחשבת לעניין מאוד מורכב.

ביטול הצוואה

על פי דיני ירושה, לכל מוריש יש זכות לערוך את הצוואה שלו, לשנות את הצוואה או לבטל אותה לגמרי בכל רגע בו ירצה. בכל הנוגע לביטול צוואה הדדית, הדבר אפשרי רק במידה ובני הזוג עדיין בחיים. בן הזוג המעוניין בביטול הצוואה צריך למסור לבן הזוג השני הודעה בנושא. בכך, מבוטלת הצוואה בצורה מיידית. הודעה מסוג זה מעניקה תוקף לכל צוואה נוספת אשר נכתבת מאותו רגע ואילך על ידי כל אחד מבני הזוג.  לא ניתן לבטל צוואה הדדית לאחר שאחד מבני הזוג נפטר. בכל הנוגע לעריכת צוואה הדדית וגם סוגים אחרים של צוואות, כדאי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום כדוגמת עו"ד צוואות רן רייכמן. פניה לייעוץ משפטי בנושא תאפשר להסדיר בצורה ברורה ומדויקת את עניין הצוואה כך שלא יווצרו בעיות וסיבוכים משפטיים בהמשך הדרך.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s