תרומתו של מעקב אחר תזרים מזומנים לניהול העסק

תזרים מזומנים הוא סיכום כולל של פעילות העסק. בסופו של דבר כל הפעילות המתרחשת בעסק ל מחלקותיו השונות מתנקזת אל מקום אחד: דוח תזרים מזומנים. דו"ח זה מתרגם את פעילותו של העסק לשני סוגי מספרים: סך כל ההוצאות לעומת סך כל ההכנסות. כל תכנון פעילותו של העסק: רכישות שיבצע, כניסה לפרוייקט חדש ועוד תלוי בשני מספרים אלה. כל בעל עסק מכיר מעבודתו היומיומית את החלק של ניהול תזרים מזומנים. למה כדאי לשים לב כאשר עוסקים במלאכה כה חשובה זאת ומהם האמצעים העומדים לרשותו של בעל העסק בעניין?                                              Currency equation - US dollar and Euro                                                            

משמעותו של תזרים המזומנים

תזרים מזומנים תקין מאפשר לעסק לא רק לבצע את הפעולות הפיננסיות הרגילות כמו רכישות סטנדרטיות מספקים או תשלום לעובדים. הוא מאפשר לעשות יותר מכך. כאשר תזרים המזומנים הוא טוב, העסק יכול לצמוח ולהתפתח לכיוונים חדשים, להשקיע בשיווק והרחבת קהל הלקוחות שלו, ואף לצ'פר את עובדיו מעבר לרגיל, בין אם במתן בונוסים ובין אם באמצעות ימי כיף אשר ללא ספק משפיעים על הווי החברה, האוירה והמוטיבציה . לעומת זאת, תזרים מזומנים לא טוב, אשר ניהול תזרים מזומנים לקוי הוא הגורם המרכזי להיווצרותו יגרום לפחות ופחות פעילות עד כי כאשר מצב המזומנים חמור במיוחד יכול להביא לעצירת פעילותו של העסק באופן מלא. כאמור, לרוב ניהול לא נכון- פזיז שאינו מתחשב בכל הנתונים אותם יש לבדוק, הוא זה שגורם להידרדרות בתזרים המזומנים. רק לעיתים רחוקות ההידרדרות נובעת מהוצאה גדולה ובלתי צפויה. מה גם, שניהול נכון אמור לקחת בחשבון פרמטרים כמו הוצאות בלתי צפויות ולתת גם לכך מקום בניהול הפיננסי של העסק.

תוכנות לניהול תזרים מזומנים ויתרונותיהן

תוכנות לניהול תזרים מזומנים הן יד ימינו של בעל העסק בניהול הכספים. מלבד דוח תזרים מזומנים בו יוכל בעל העסק לראות את הנתונים המספריים שחור על גבי לבן, הוא יוכל לקבל אותם בדרך גרפית של גרפים, דיאגרמות ועוגות תקציב. כך יראה באופן ברור את סך ההוצאות וההכנסות, והשלכותיהן על העסק. את ההוצאות מחלקת התוכנה לתחומים ונושאים מה שמקל עוד יותר על בעל העסק ומגדיל את השליטה במתרחש. אם לדוגמה ישנה הוצאה גדולה באחת ממחלקות החברה, ידע בעל העסק שיש לבדוק את העניין על מנת לחסוך הוצאה דומה בעתיד ושיש לצמצם הוצאות במקום אחר בכדי לכסות את אותה הוצאה ללא בעיות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s