איפה כדאי להשקיע?

שוק הנדל"ן בישראל של 2013 הוא שוק שרק מחכה שייכנסו אליו. משבר הדיור של השנים האחרונות השפיע בלא מעט מובנים, בין השאר ביצירת הזדמנויות רבות להשקעה. אלא שהמפתח להשקעה נכונה נופל, כמעט תמיד, על בחירה נכונה של מקום. אז היכן רצוי לבצע את ההשקעה החשובה הזו?

המטרה: אזור מתפתח

כאשר בוחרים בנכס להשקעה, ברור שישנם לא מעט רכיבים שיכולים להגדיל את הסיכויים שההשקעה תהיה מוצלחת באמת. לא צריך להיות גאון בכלכלה כדי לדעת שככל שערכו של הנכס יעלה עם השנים, כך התשואה שיקבל ממנו המשקיע תגדל. מחקר מעמיק, לגבי הנכס והאזור בו הוא נמצא, יאפשר לדעת את הסבירות לכך כבר בשלבים הראשונים.

מאחורי בחירת נכס להשקעה, יש תורה שלמה. קוראים לה יזמות נדל"ן. ואחד הקווים המנחים שלה הוא שצריך לעשות מחקר מעמיק ביותר לגבי הנכס. מבחינת האזור כולו, נדרש להתבונן על הנגישות שלו לתחבורה ציבורית, המוסדות הציבוריים שנמצאים בסמוך לו או שצפוי שיוקמו, מגמות נדל"ן בשנים האחרונות ועוד. אלה לא רק יגדירו את מחירי הנכס, אלא גם את הביקוש אליו. במידה והנושאים האלה לא ברורים, כמובן שניתן להיעזר בייעוצו של בעל מקצוע הבקיא בתחום.

ממרכז ועד פריפריה

בשלב הזה, כשיש כבר פרופיל של נכס מניב פוטנציאלי, הגיע הזמן להתבונן על מפת מדינת ישראל, ולנסות להבין היכן בדיוק מומלץ להשקיע בה. עם זאת, קשה למצוא תשובה חד משמעית מספקת לסוגיה זו, ולו מכיוון שבבחירת נכס צריך לרדת לא רק לרמת העיר או השכונה, אלא גם לרמת נכס המגורים עצמו.

ובכל זאת, ראוי לבצע אבחנה ברורה בין ערי המרכז לפריפריה. לכל אחת מהן יש יתרונות: מבחינת ערי המרכז, יתרון עיקרי הוא ההיצע המרשים של הדירות. בהן, ניתן למצוא דירות חדשות וישנות, בכל הגדלים ובכל התקציבים. גם עצם העובדה שמדובר בלב הפועם של מדינת ישראל מבטיחה ביקוש תמידי כמעט לדירות.

אם מתבוננים על מאפייני הפריפריה, ניתן לטעון כי המחיר הנוח של רכישת הנכס בה, בהשוואה לערי המרכז, מהווה יתרון משמעותי ביותר. לכך יש להוסיף ערים ויישובים רבים שעונים על הפרופיל שתואר מעלה: בישראל, חל בשנים האחרונות הליך חסר תקדים של פיתוח יישובי הפריפריה. סביר להניח שבשנים הקרובות, כשהביקוש לנכסים באזור יגדל, גם המחירים ינסקו כלפי מעלה.

אז איך יודעים?

האבחנות שבוצעו מעלה הן חשובות, ואכן – בכוחן לעזור מאד במסע למציאת נכס ההשקעה האידיאלי. אלא שחשוב לזכור שבחירה של נכס להשקעה צריכה להתחשב, בראש ובראשונה, ביכולתו הכלכלית של המשקיע, וברצונותיו מהנכס הנתון: למשל, יש כאלה המוכנים להשקיע סכום נכבד בנכס אשר ערכו יעלה בעתיד, בעוד אחרים מחפשים השכרה מהירה שלו למחפשי דירות.

על אותו עיקרון,  צריך להחליט כמה מוכנים להשקיע בנכס בכל אחד מהשלבים, ואילו פתרונות מינוף פיננסיים קיימים, במידה ויש בהם צורך.

למידע נוסף בנושא נדל"ן בישראל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s