ניהול עובדים והחשיבות של שעון נוכחות

עבור מנהלים רבים ניהול עובדים היא אמנות של ממש, מיצוי היכולות של יחסי אנוש על מנת להוציא את המיטב מהעובדים וליצור סביבת עבודה נעימה, יעילה וברת קיימא. במובנים רבים מחשבה זו נכונה ואי אפשר לבצע ניהול עובדים יעיל ללא יחסי אנוש והקדשת משאבים לניהול ההון האנושי בצורה הנכונה. אך בעולם העבודה של ימינו יש גם מרכיבים "טכניים" יותר שיש לקחת בחשבון וליישם מעבר ליחסי אנוש מעולים של המנהל. שעוני נוכחות למשל הם משהו שארגונים ומנהלים שונים לא אוהבים כי לתפיסתם הם מכניסים היבט מסוים של "האח הגדול" ביחסי ההנהלה והעובדים – בעיקר בעסקים קטנים ומשפחתיים יותר באווירה שלהם. אך בפועל שעון נוכחות הוא כלי ניהול יעיל ורב עוצמה וגם דרישה חוקית בישראל.

מנהל אשר ניהול עובדים יעיל, חברתי ונעים הוא נושא הנמצא במיקום גבוה בסדרי העדיפויות של הארגון צריך להפנים כי כיום שעוני נוכחות הם לא רק הכרח מבחינת החוק בישראל אלא גם כלי שבהחלט ניתן לנצל לטובת ניהול יעיל יותר, לטובת יצירת סביבת עבודה טובה ונעימה וזאת מבלי לפגוע בזכויות העובדים או בתחושות שלהם כלפי הארגון.c480678_m

חוק הגנת השכר – מחייב בפועל שימוש בשעון נוכחות

בעבר שעוני נוכחות לא היו דרישה חוקית בשוק העבודה בישראל, לכן מקומות עבודה רבים לא יישמו שימוש של שעון נוכחות אלא רשמו ידנית את שעות העבודה או שבכלל לא ניהלו את הנושא הזה עקב תשלום משכורות "גלובליות" וכיוצא באלו. אך תיקון לחוק הגנת השכר יצר מציאות בה ישנה דרישה חוקית מחייבת של ניהול עובדים לשימוש עם שעוני נוכחות בכל ארגון ועסק. התיקון לחוק הגנת השכר קובע כי חובת ההוכחה מבחינת שעות עבודה, מתן זכויות סוציאליות וכן הלאה עוברת מהעובד כפי שהיה במשך שנים רבות על המעסיק. המשמעות היא שהמעסיקים חייבים שעוני נוכחות לצורך ניהול עובדים וחובה עליהם להחזיק רישום מדויק של שעות העבודה.

ללא שעון נוכחות מתאים, עובד יכול עקרונית לתבוע את המעסיק על אי תשלום מלוא זכויותיו כגון שעות נוספות, תוספות סוציאליות שונות עקב שעות העבודה וכן הלאה. במקרה זה וללא הנתונים של שעון נוכחות למעסיק לא תהיה דרך להוכיח כי העובד טועה בתביעתו.

מגוון שעוני נוכחות

הטכנולוגיות כיום מאפשרות לבצע ניהול עובדים בעזרת שעון נוכחות עם מגוון כלים ופתרונות טכנולוגיים. יש בשוק שלל פתרונות של שעוני נוכחות וממש לא רק את השעונים הקלאסיים שבהם "דופקים כרטיס". בשוק מעסיקים יכולים למצוא שעוני נוכחות וניהול עובדים מבוססים על רשת האינטרנט, יש שעונים ביומטריים המצריכים זיהוי מאפיין פיזי כמו טביעת אצבע או רשתית העין, שעונים עם כרטיסים מגנטיים ושעונים בעלי יכולות נוספות התורמות ליכולות של ניהול עובדים וליצירת סביבת עבודה אמינה ואיכותית יותר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s